Patron Liceum Ogólnokształcącego

Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia Patron naszego Liceum Ogólnokształcącego był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu, autorytetem moralnym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

 Urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. W 1909 r. wraz z rodzicami przeprowadził się do Andrzejewa, rok później zmarła jego matka. W 1917 r. Stefan Wyszyński podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium.

Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 r. został wyświęcony na kapłana. Mszę prymicyjną odprawił na Jasnej Górze. Jednak z przyczyn zdrowotnych dopiero pod koniec 1924 r. został wikariuszem w jednej z parafii we Włocławku. Następnie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1929 r. Wyszyński podróżował po krajach Europy Zachodniej i zapoznawał się z działalnością tamtejszych organizacji katolickich. Po powrocie został profesorem prawa kanonicznego i socjologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W 1932 r. został redaktorem naczelnym „Ateneum Kapłańskiego”.

Już w lutym 1945 r. został rektorem odrodzonego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W marcu 1946 r. mianowany został biskupem lubelskim, a sakrę biskupią przyjął 12 maja tego samego roku na Jasnej Górze. W swoim herbie biskupim umieścił słowa „Soli Deo” („Bogu Jedynemu”).

W 1948 r., został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 2 lutego 1949 r.

Tuż po objęciu przez Stefana Wyszyńskiego godności prymasa władze komunistyczne przystąpiły do zmasowanych represji wobec Kościoła. Już w marcu 1950 r. ogłoszony został dekret o przejęciu dóbr kościelnych. Prymas, wbrew stanowisku Stolicy Apostolskiej, zdecydował się na zawarcie umowy z władzami. W kwietniu 1950 r. doszło do podpisania porozumienia regulującego stosunki państwo-Kościół.

12 stycznia 1953 r. Pius XII włączył Wyszyńskiego do Kolegium Kardynalskiego. Władze nie jednak wydały zgody na wyjazd prymasa do Rzymu i odbiór kapelusza kardynalskiego.

25 września o godz. 22. prymas Wyszyński został aresztowany w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. Kolejne trzy lata spędził w miejscach internowania w: Rywałdzie,Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.

Reżim miał raz na zawsze oderwać Polskę od jej chrześcijańskich korzeni. Prymas internowany przez władze sporządził program duchowej odnowy narodu. Zdawał sobie sprawę, że to wiara jest spoiwem, które może uratować polskość. Sam mówił, że po Bogu najbardziej kocha Polskę.

16 maja 1956 r. w Komańczy zapisał ostateczną formułę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. W tym czasie na Jasnej Górze trwały przygotowania do wielkiej uroczystości w trzechsetną rocznicę Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza. 26 sierpnia do Częstochowy przybył milion wiernych. Na pustym tronie prymasowskim spoczywała wiązanka kwiatów.

26 października 1956 r., komuniści powiadomili prymasa o jego uwolnieniu. Wyszyński zażądał przywrócenia swobody działalności Kościoła.

3 maja 1957 r. rozpoczęła się Wielka Nowenna. Jej celem było moralne odrodzenie społeczeństwa, a przez to doprowadzenie do upadku totalitaryzmu komunistycznego.

Prymas uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. Odegrał bardzo znaczącą rolę w organizacji struktur kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych, doprowadzając w 1972 r. do utworzenia tam diecezji.

Brał udział w dwóch konklawe roku 1978. Po wyborze Jana Pawła II na placu św. Piotra doszło do pamiętnej sceny złożenia hołdu nowemu papieżowi, w czasie której zwierzchnik Kościoła uklęknął przed prymasem.

Wyszyński był jednym z twórców programu pielgrzymki Jana Pawła II, która odbyła się już w czerwcu 1979 r.

Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Jego pogrzeb stał się ogólnonarodową manifestacją. Wzięli w nim udział także przedstawiciele reżimu komunistycznego. Od 28 do 31 maja obowiązywała żałoba narodowa. Pochowany został w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 r. spoczywa w bocznej kaplicy archikatedry.

Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się 12 września 2021 roku, o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.