2014/15 X OGÓLNOPOLSKI PRZYSTANEK PAT W WARSZAWIE

Przez 2 dni – 23 i 24 czerwca 2015 roku – 37 uczniów naszej szkoły pod opieką pana Dyrektora Janusza Iwańskiego oraz pań: Moniki Stawskiej, Pauliny Kaczmarek oraz Agnieszki Trojan miało niepowtarzalną okazję uczestniczyć w jubileuszowym X Przystanku PaT, na który przybyła młodzież – ok. 11 tys. osób – z całej Polski zaangażowana w program „Profilaktyka a Ty”. Główne założenia PaT-u to działania młodzieży na rzecz promocji zdrowia, kultury relacji, wrażliwości społecznej, a przede wszystkim wolności od przemocy i uzależnień. Program realizuje Gabinet Komendanta Głównego Policji przy współpracy i wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, jednostek organizacyjnych Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Granicznej, organizacji harcerskich, mediów oraz organizacji pozarządowych. Program od 2011 roku wpisany jest także w działania Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, a Przystanek PaT odwiedzili obserwatorzy z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Litwy i Łotwy. Pierwszego dnia odbyła się uroczysta Wielka Gala Finałowa prowadzona przez insp. Grzegorza Jacha, którą otworzył gong dziesięciokrotnie wybijany przez m.in. Annę Łukaszewską – Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty wraz z Urszulą Augustyn – Sekretarzem Stanu w MEN, Elżbietę Rusiniak z MSW, Danutę Łazur, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Aleksandrę Nizio i in.
Później zabrzmiał hymn programu PaT, po którym na scenie pojawiali się kolejno Robert Osam, Orkiestra Reprezentacyjna Policji, instruktorzy, a wśród nich: Branko Bielopotocky (hip-hop), Sylwia Socha (zumba), Marta Schuberg, Ricardo Marques (capoeira), Sophie Kobus (samba brazylijska), Roman Holc (warsztaty teatralno-lalkarskie). Nie zabrakło także Piotra Polka z serialu „Ojciec Mateusz”, Zbigniewa Bródki – złotego medalisty olimpijskiego z Soczi, ikony PaT, Jarosława Chojnackiego, gwiazdy X Przystanku Grzegorza Hyżego, Oli Mizio czy zespołu Bethel. Koncerty trwały do rana.
Następnego dnia odbył się przemarsz ulicami Warszawy, uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz Patosfera.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

MŁODZIEŻ ZS W DOBRZEJEWICACH Z WIZYTĄ NA IX SESJI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

Dziś, 22 czerwca, grupa młodzieży zaangażowanej w działania programu „Profilaktyka a Ty” udała się pod przewodnictwem dyrektora Janusza Iwańskiego na sesję sejmiku naszego województwa, aby podziękować za sfinasowanie koszulek oraz podróży grupy kilkuset młodych ludzi z kujawsko – pomorskiego na X Ogólnopolski Przystanek PaT do Warszawy. Skandujący „Dziękujemy!” uczniowie zostali ciepło przyjęci przez samorządowców i nagrodzeni brawami. Pamiątkowe anioły otrzymali: pan Ryszard Bober – przewodniczący sejmiku województwa oraz marszałek Piotr Całbecki. Mieliśmy też okazję sfotografować się z radnym panem Piotrem Pręgowskim, aktorem występującym w serialu „Ranczo”:)

III Kujawsko – pomorski przystanek PAT za nami

W miniony weekend piętnastoosobowa grupa młodzieży (członkowie koła teatralnego) z naszej szkoły wzięła udział w kolejnym Przystanku PaT, który odbył się tym razem w Toruniu w dniach 24-25 kwietnia 2015 r. Z programem Profilaktyka a Ty promującym życie bez uzależnień ZS w Dobrzejewicach związany jest od 3 lat.

Na piątkowej gali otwarcia w II LO przedstawiciele naszej szkoły z Panem Dyrektorem Januszem Iwańskim na czele wręczyli kwiaty z podziękowaniami za działalność na rzecz młodzieży województwa kujawsko – pomorskiego Pani Kurator Annie Łukaszewskiej. Po oficjalnym otwarciu uczniowie wzięli udział w warsztatach: dziewczyny – zumby, samby brazylijskiej, wizażu i cyrkowym, natomiast chłopcy – w zajęciach pt. „Śladami technik kryminalistycznych”, gdzie uczyli się, jak tropić przestępców.

W piątek uczniowie szaleli też na koncertach, które trwały do 2 w nocy. Najpierw zagrała Nocna Zmiana Bluesa, a potem – zwyciężczyni The Voice of Poland V Ola Nizio, której występ młodzież oceniła jako rewelacyjny.

Następnego dnia miała miejsce druga część warsztatów, przemarsz ulicami Torunia oraz gala finałowa w IV LO, podczas której młodzież prezentowała to, czego nauczyła się na warsztatach. Impreza pozostawiła niezapomniane wrażenia w uczestnikach – oto wypowiedzi uczniów:

„Przystanek PaT bardzo mi się podobał, ponieważ panowała tam wspaniała atmosfera, wszyscy byli radośni, pomocni, bawili się razem, tańczyli, śpiewali, każdy mógł być sobą, czułam się tam dobrze. Warsztaty były bardzo różnorodne, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, wybrać to, co go najbardziej interesuje, co najbardziej lubi. Była dobra organizacja.”
„Byli fajni ludzie, którzy chcieli spędzić tę Noc Profilaktyki jak najlepiej.”
„Najbardziej podobały mi się na PaT warsztaty, ponieważ mogłam poznać wielu ciekawych ludzi i rozwinąć swój talent.”
„Moim zdaniem imprez podobnych do PaT powinno być organizowanych więcej, ponieważ młodzież dobrze je później wspomina”.
„Oby było więcej takich profilaktycznych spotkań!”
Uczestnicy: Kasandra Bukowska, Sandra Nadachewicz, Julia Mytlewska, Natalia Sawicka, Asia Pejkowska, Malwina Grzeszkiewicz, Monika Kilanowska, Natalia Włodarska, Weronika Urbańska, Zuzia Jankierska, Karolina Jabłońska, Wiktoria Rydzińska, Dominika Wielewiecka, Mikołaj Mareczko i Bartosz Makowski.
Opiekunowie: p.Grażyna Bortnowska i p.Agnieszka Trojan, które drugiego dnia festiwalu wspomogła p. Paulina Kaczmarek

Informacje z mediów:
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
TV TORUŃ od 5:58
Radio PIK
Nasze miasto
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
TVP Bydgoszcz
www.torun.pl

ZRYW WOLNYCH SERC WE WŁOCŁAWKU

W poniedziałek 1 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły pod kierunkiem pana dyrektora Janusza Iwańskiego udała się do Włocławka, gdzie uczestniczyła w akcji „Zryw wolnych serc”. Jest to akcja przeprowadzana każdego roku z inicjatywy pani kurator Anny Łukaszewskiej w ramach programu „Profilaktyka a Ty” – Ogólnopolski Głos Profilaktyki. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski – pani Ewa Mes oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – pan Piotr Całbecki.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w pokazie talentów i obejrzeli kilka spektakli o tematyce profilaktycznej w Centrum Kultury Browar B, po czym pomaszerowali ulicami Włocławka na Plac Wolności, gdzie zatańczyli belgijkę, a następnie wybijali ręką przez 60 sekund rytm serca. Celem spotkania było udowodnienie, że dopalacze, alkohol, narkotyki są przeszkodą w pełnym korzystaniu z uroków młodości.
Opiekunkami młodzieży były panie: Monika Stawska, Paulina Kaczmarek, Agnieszka Trojan.

2013/14 Spotkanie „SymPATyków”

W poniedziałek 31 marca 2014 roku w Zespole Szkół Gimnazjum i LO w Dobrzejewicach odbyło się kolejne spotkanie Wojewódzkiej Grupy Inicjatywnej „SymPaTycy”, której celem jest upowszechnianie i wprowadzanie w szkołach i placówkach idei życia bez uzależnień poprzez program „Profilaktyka a Ty”. W spotkaniu grupy wzięli udział m.in.: Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty Pani Anna Łukaszewska, Wójt Gminy Obrowo – Pan Andrzej Wieczyński, eksperci programu PaT z województwa kujawsko – pomorskiego, dyrektorzy szkół, pedagodzy, psycholodzy, a także przedstawiciele organizacji takich jak Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole czy Polska Cyfrowa Równych Szans/Latarnicy Polski Cyfrowej.

Spotkanie „SymPaTyków” rozpoczęło się tańcem integracyjnym – belgijką na dziedzińcu szkolnym. Do tańca dołączyli nasi goście – Pani Kurator i Pan Wójt. Kolejnym punktem programu był występ uczniów z ZS w Dobrzejewicach, którzy zaśpiewali przy akompaniamencie gitar, instrumentów klawiszowych oraz beat-boxu hymn PaT Nie wracajmy jeszcze na ziemię. Do radosnego śpiewu dołączyli wszyscy zgromadzeni goście, którzy wstali i chwycili się za ręce, wtórując śpiewającym. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac uzdolnionych plastycznie uczniów gimnazjum oraz wystawa ozdób wielkanocnych. Jedna z uczennic jest podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Pan Dyrektor Janusz Iwański oficjalnie powitał gości i zaprezentował osiągnięcia szkoły – także w zakresie profilaktyki. Mocnym punktem programu było świadectwo jednego z uczniów liceum, który opowiedział swoją historię uzależnienia od narkotyków i drogę wychodzenia z problemu, a także odpowiedział na kilka pytań zadanych przez gości.

Następnie Pani Kurator przedstawiła nową wersję logo grupy „SymPaTycy” i zainaugurowała dyskusję na temat II Kujawsko – Pomorskiego Przystanku PaT, który odbędzie się 7-8 czerwca w Żninie. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wyboru szkoleń i warsztatów dla dorosłych uczestników Przystanku – pedagogów, psychologów, nauczycieli, informatyków, wychowawców, bibliotekarzy. Przedstawiono także wstępny harmonogram całej imprezy, czyli festiwalu teatralnego „poPaTrz” w Inowrocławiu oraz Przystanku PaT w Żninie.

Spotkanie SymPaTyków przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze i zakończyło się ustaleniem kolejnego terminu i miejsca – będzie to Zespół Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy.
Spotkanie Wojewódzkiej Grupy Inicjatywnej „SymPaTycy” – Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy 

FESTIWAL TEATRALNY „poPaTrz” W INOWROCŁAWIU
I II KUJAWSKO – POMORSKI PRZYSTANEK PaT W ŻNINIE

Miniony weekend dla grupy naszych uczniów – głównie z koła teatralnego „Profile” – był czasem pełnym niezapomnianych przeżyć. W piątek 6 czerwca pod opieką pań Agnieszki Trojan i Moniki Stawskiej uczniowie wyruszyli z Dobrzejewic, aby wziąć udział w profilaktycznym festiwalu teatralnym w Inowrocławiu.
Zaprezentowali spektakl zatytułowany „SHOW” – historię dziewczyny poszukującej swojego miejsca w świecie opanowanym przez agresywne media, konsumpcjonizm, nadmierne wymagania i presję. W ten sposób chcieli pokazać, jak młodemu człowiekowi trudno zdystansować się do takich zjawisk, jak łatwo zagubić się, jak ocalić w dzisiejszym świecie własną tożsamość i…po prostu nie zwariować.
Zespół otrzymał wyróżnienie za piękno przekazu wartości profilaktycznych, a Klaudia Mierzwicka z kl.3a – nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu. Członkowie zespołu otrzymali książki, pamiątkowe koszulki oraz srebrne wisiorki z maskami teatralnymi. Warto zaznaczyć, że grupę teatralną prowadzoną przez p. Agnieszkę Trojan.

Informacje o festiwalu
http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?page=4600
http://pat.policja.gov.pl/pat/wydarzenia/2726,Festiwal-na-szostke-po-raz-szosty-w-Inowroclawiu.html

Po festiwalu teatralnym grupa (do której należeli też: Kamila Kuziemkowska, Sebastian Nadachewicz, Adam Parulski, Mariusz Wierzbowski i Karol Wierzbowski) udała się do Żnina na II Kujawsko – Pomorski przystanek PaT, gdzie została wyposażona w identyfikatory, program imprezy i mapę miasta. W Żninie młodzież wzięła udział w uroczystym otwarciu Przystanku, koncertach oraz spektaklach. Natomiast następnego dnia największymi atrakcjami były warsztaty: zumba, techniki żeglarskie i wioślarskie, malarstwo i rzeŸba oraz warsztat wokalny. Na zakończenie odbyła się gala Przystanku na Rynku w Żninie, na której obecni byli również Pan Dyrektor Janusz Iwański oraz p. Agnieszka Koepke.

Oto relacje filmowe i fotograficzne – szukajmy naszych – są i nawet udzielają wywiadu
http://itvznin.pl/#news1217
http://itvznin.pl/ – tu pod koniec relacji cała nasza grupa
http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?page=4602
http://pat.policja.gov.pl/pat/wydarzenia/2763,Final-w-Zninie.html