„SPACESHIP SANTA MARIA” WYLĄDOWAŁ W DOBRZEJEWICACH

 

Od 20-23 maja 2013 roku uczniowie i nauczyciele ze Szwecji i Chorwacji przebywali w Polsce – w Zespole Szkół w Dobrzejewicach. Program spotkania obejmował zajęcia integracyjne w różnych formach, lekcje pokazowe, zwiedzanie Torunia, a przede wszystkim negocjacje oraz tzw. E-Day – występy artystyczne uczniów ze Szwecji, Chorwacji i Polski, quizy oraz zwiedzanie stoisk z produktami regionalnymi.

E-day 22.05.2013 – Fragment o projekcie Comenius w Dobrzejewicach w „Zbliżeniach

Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dobrzejewicach jest liderem projektu „Spaceship Santa Maria” w ramach programu Comenius. Nadrzędnym celem tego projektu jest rozwijanie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz poszerzanie wiedzy na temat przyszłości ludzkości. Uczniowie wyruszają w wirtualną podróż kosmiczną w poszukiwaniu miejsca, gdzie mogliby się osiedlić i stworzyć nową cywilizację. Ich zadaniem jest zorganizowanie od podstaw wspólnoty, w której wszyscy będą żyli w harmonii. Muszą ustalić zasady, na jakich opierać się będzie ta społeczność, dyskutując na tematy, takie jak: język, rząd, prawo, opieka zdrowotna, edukacja, sposób spędzania wolnego czasu, religia i wartości, struktura społeczna, technologia. Przedstawiciele wszystkich krajów mają prawo prezentować swoje opinie na wskazane tematy, a w trakcie dyskusji dochodzą do wspólnych wniosków, godzą się na kompromis.

We wrześniu 2011r. uczniowie, pod opieką czwórki nauczycieli, wzięli udział w wizycie roboczej w Szwecji, po czym przez cały rok szkolny przygotowywali się do kolejnego etapu projektu. W maju 2012r. grupa spotkała się w Chorwacji, aby negocjować kolejne zagadnienia związane z projektem.

Od 20-23 maja 2013 roku uczniowie i nauczyciele ze Szwecji i Chorwacji przebywali w Polsce – w Zespole Szkół w Dobrzejewicach. Program spotkania obejmował zajęcia integracyjne w różnych formach, lekcje pokazowe, zwiedzanie Torunia, a przede wszystkim negocjacje oraz tzw. E-Day – występy artystyczne uczniów ze Szwecji, Chorwacji i Polski, quizy oraz zwiedzanie stoisk z produktami regionalnymi. 21 maja reprezentacja zespołu projektowego wzięła udział w konferencji upowszechniającej rezultaty programu „Uczenie się przez całe życie”, zorganizowaną przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Narodowej Agencji programu „Uczenie się przez całe życie”. Wizytę zakończyło spotkanie ewaluacyjne, podczas którego uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce i udziału w projekcie. Dla wszystkich był to czas wielkiej przygody, poznawania różnic kulturowych, zawierania nowych przyjaźni. Program dał im możliwość odwiedzenia innych krajów, doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin. Wizyta w Polsce była ostatnim spotkaniem. Nadchodzi czas podsumowań. Zespół Szkół w Dobrzejewicach z nadzieją oczekuje na akceptację dwóch kolejnych projektów.

 

 

Przygotowanie do spotkania z kolegami ze Szwecji i Chorwacji

Uczestnicy projektu Spaceship Santa Maria przygotowują się do spotkania z kolegami ze Szwecji i Chorwacji, które będzie miało miejsce w naszej szkole w maju 2013 roku. Ostatnio nasz projekt był promowany podczas kolejnego finału WOŚP. Trwają także przygotowania do realizacji 2 nowych projektów w programie Comenius dla uczniów gimnazjum i LO Zespołu Szkół w Dobrzejewicach.