COMENIUS – Wizyta w Turcji – Stambuł

Pobyt w Turcji


Uczniowie dobrzejewickiego liceum mają możliwość rozwijać swoją autonomię poprzez projekt „Learn to Learn! Devlop You Autonomy in Learning!” w ramach programu Comenius. Nasi uczniowie od początku roku szkolnego przygotowywali się do pierwszej wizyty – w Stambule, w Turcji – gdzie spotkali się ze swoimi kolegami i koleżankami z Rumunii, Grecji, Włoch, Łotwy i Turcji. To listopadowe spotkanie (3-8 listopada 2013) obfitowało w wiele radosnych zajęć, poznawanie niezwykłej kultury kraju goszczącego, a przede wszystkim w zawieranie nowych przyjaźni. Uczniowie mieli możliwość przez te kilka dni zamieszkać u rodzin tureckich, dzięki czemu poznali tureckie zwyczaje „od kuchni” – doświadczyli tradycyjnej gościnności (a przy okazji poznali tureckie słowo mówiące „dziękuję, jestem już pełny, więcej nie zjem”), a każdego ranka budził ich śpiew muezina nawołującego do modlitwy. W tym samym czasie nauczyciele, pod opieką których wyjechali uczniowie, również mieli możliwość doświadczania kultury tureckiej – zobaczyliśmy tradycyjne tańce, targowaliśmy się o ceny, posmakowaliśmy prawdziwego kebaba, co zmieniło nasz pogląd na danie serwowane pod tą samą nazwą w Polsce… Podróże niewątpliwie kształcą!

W ramach projektu codziennie spotykaliśmy się w tureckiej szkole i mieliśmy możliwość pracować w grupach międzynarodowych – zarówno uczniowie jak i nauczyciele – co pomogło nam wszystkim rozwijać umiejętności językowe i otwartość na inne spojrzenia i poglądy, a uczniom dodatkowo uczyć się autonomii i wzajemnie motywować się do dalszej pracy i współpracy.

Po powrocie nadszedł krótki czas podsumowań, podzielenia się wrażeniami i przeżyciami, który szybko przerodził się w kolejne przygotowania. Tym razem do wizyty w Padwie, we Włoszech, gdzie pojedzie czwórka naszych uczniów pod opieką nauczycieli. W związku z następną wizytą dyskutowaliśmy na tematy związane z idealną szkołą, uczniami i nauczycielami, a także rozmawialiśmy o różnicach między szkołą tradycyjną a współczesną. Efektem naszych debat stał się wspólnie napisany scenariusz do filmiku o roboczym tytule „Szkoła tradycyjna a szkoła współczesna”, dzięki czemu rozwijamy kolejne umiejętności – tym razem aktorskie! Scenariusz napisany, role rozdane, aktorzy w trakcie prób – już wkrótce staną przed kamerą, żeby uwiecznić swoje dzieło, a potem pokazać je naszym partnerom podczas wizyty we Włoszech.

Nasz projekt jest ciekawy z wielu perspektyw, ale to, co najistotniejsze to fakt, że nasi licealiści mają możliwość zobaczenia i odnalezienia się w Europie jako świadomi, autonomiczni i zmotywowani młodzi ludzie.

Film z pobytu uczestników Projektu Comenius w Turcji

Na początku listopada tego roku trójka uczniów naszej Szkoły pod opieką nauczycieli pojechała na pierwsze spotkanie projektu „Learn to Learn! Develop Your Autonomy in Learning” do Turcji. Poniżej link do filmiku z tego spotkania – pokazuje on wiele radosnych i ciekawych momentów wizyty.

Pobyt w Turcji
Pobyt w Turcji
Film stworzony przez ucznia Łotwy

Informacja o wizycie w ramach Comeniusa w gazetach tureckich.

Na zdjęciach w koszulce biało-czerwonej z napisem POLAND dyrektor Janusz Iwański na boisku po zakończonym meczu oraz na zdjęciu wszyscy uczestnicy wraz z władzami samorządowymi i oświatowymi dzielnicy Maltepe w Istanbul (Stambuł)

Linki do artykułów o wizycie w Turcji:
Artykuł 1
Artykuł 2

Kilka zdjęć z pobytu naszej grupy w dniach 3-8.11.2013r w Stambule w ramach programu „LEARN TO LEARN! DEVELOP YOUR AUTONOMY IN LEARNING!”- programu wielostronnej współpracy szkół partnerskich z Łotwy, Rumunii, Turcji, Włoch, Grecji, Polski i Francji (terytorium zamorskie).