Moving Up Together

 

Razem uczymy się angielskiego

W piątek, 9 marca, grupa gimnazjalistów pod opieką p. Moniki Stawskiej udała się do naszych grup przedszkolnych „Żabek” i „Biedronek” oraz do oddziału zerówkowego, żeby razem uczyć się angielskiego w formie zabawy.
Przygotowaliśmy gry na znajomość kolorów – w języku polskim i angielskim – oraz na rozwijanie sprawności motorycznych. Była to doskonała okazja, żeby dzieci mogły uczyć się od swoich starszych koleżanek i kolegów, a uczniowie gimnazjum – aby zobaczyć siebie we współpracy międzypokoleniowej – najpierw przygotowując zajęcia ze swoim nauczycielem, później – dzieląc się z dziećmi swoją wiedzą.
Zajęcia odbywały się pod czujnym okiem Pana Dyrektora, Janusza Iwańskiego, który obdarował wszystkie dzieci czymś słodkim.

Galeria

 

Dzięki POWER mamy „power”!

W dniach 12-16 lutego 2018 pierwsza ekipa projektu „Moving Up Together – wspólne rozwijanie umiejętności i wiedzy” finansowanego z Funduszy Eurpejskich (program POWER: projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”) rozwijała swoje kompetencje językowe na kursie „Fluency & Language Development for Educational Staff” w Executive Training Institute na Malcie.

Dyrektor Zespołu Szkół, Pan Janusz Iwański oraz Pani Magdalena Żurawska, nauczycielka chemii, i Pani Agnieszka Koepke, nauczycielka WOS-u i historii, przez tydzień mieli okazję w praktyce porozumiewać się w języku angielskim, dzięki czemu zwiększyli swoje umiejętności: poprawili płynność językową, powtórzyli najważniejsze zagadnienia z gramatyki języka angielskiego, zwiększyli zasób słownictwa, poprawili wymowę, akcent i intonację. W czasie zajęć uczestniczyli w dyskusji na temat systemów edukacji w krajach UE, szczególnie na Malcie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech; były poruszane także inne tematy społeczne i problemy europejskie. Atmosfera nauki była bardzo przyjazna i serdeczna. Uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę na temat kultury, tradycji i mentalności Maltańczyków w czasie zajęć w szkole, ale przede wszystkim w czasie zorganizowanych dwóch wycieczek do Valletty i Mdiny. Mieli okazję zwiedzić także inne miejsca na Malcie m.in. Gozo, Sliemę, Bugibba i zobaczyć karnawał na Malcie.

Pierwsza ekipa projektu już nabrała „powera” – sił i energii – do dalszego rozwoju zawodowego i językowego oraz do poszerzania swoich kompetencji. Kolejni uczestnicy przygotowują się do szkoleń (dziewięć osób do szkoleń językowych, jedna – do metodycznego, dwie – do szkoleń specjalistycznych z zakresu nowych technologii, sztuki, współpracy, procesów grupowych i zarządzania konfliktami).

Galeria

 

WSPÓLNIE DZIAŁAMY!

Nasz projekt „Moving Up Together – wspólne rozwijanie umiejętności i wiedzy” ruszył pełną parą. Trójka nauczycieli przygotowuje się bezpośrednio do wyjazdu na Maltę w ferie (Pan Dyrektor Janusz Iwański, p. Magdalena Żurawska, p. Agnieszka Koepke) – w ramach przygotowań czytają o Malcie oraz odświeżają swoją wiedzę z języka angielskiego, żeby jak najwięcej skorzystać z kursów w St Julian’s.
W międzyczasie pozostali nauczyciele przygotowują się do swoich wyjazdów – 10 nauczycieli jedzie na Maltę w wakacje: na kursy językowe: Pani Wicedyrektor Joanna Ziółkowska, p. Anita Rybińska, p. Agnieszka Trojan, p. Izabela Cołbecka, p. Daniela Muzalewska, p. Joanna Wilczyńska, p.Grażyna Bortnowska, p. Bartłomiej Figurski i p. Krzysztof Peret, na kurs metodyczny: p. Anna Ewertowska, a dwie nauczycielki wybierają się do Włoch na kursy specjalistyczne z zakresu nowych technologii, sztuki, współpracy, procesów grupowych i zarządzania konfliktami: p. Aneta Dobrzyńska i p. Monika Stawska.
W szkole przeprowadzone zostały ankiety na temat współpracy międzypokoleniowej, która jest ważną częścią naszego projektu oraz zadowolenia uczniów z poziomu i form nauczania. Po analizie wyników i wniosków z ankiet podjęliśmy dalsze działania związane z rozwojem zawodowym naszych nauczycieli.
Przed nami kolejne zadania i wyzwania, które prowadzą do wspólnego rozwoju naszych umiejętności i wiedzy!

 

Wspólne rozwijanie umiejętności i wiedzy

Nie tylko uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzejewicach uczą się systematycznie – ich nauczyciele także regularnie szkolą się i poszerzają swoją wiedzę. Od tego roku będą mieli taką możliwość dzięki projektowi „Moving Up Together – wspólne rozwijanie umiejętności i wiedzy” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (kwota dofinansowania: 25 713 EURO). Po raz kolejny już pozyskaliśmy środki unijne na rozwój naszych uczniów i nauczycieli.

Główne cele projektu to podniesienie jakości kształcenia, wzrost atrakcyjności szkoły, a także podniesienie kompetencji językowych i TIK wśród nauczycieli, wzrost otwartości na współpracę międzypokoleniową oraz rozwój kreatywności wśród uczniów i nauczycieli.

W ramach projektu 15 nauczycieli różnych przedmiotów weźmie udział w szkoleniach językowych, metodycznych i specjalistycznych na Malcie i we Włoszech.