Wizyta na Łotwie

Liceum w Zespole Szkół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Dobrzejewicach bierze udział w projekcie „Learn to Learn! Develop Your Autonomy in Learning!” w ramach programu Comenius. Po spotkaniach w Stambule i Padwie nadszedł czas na wizytę w Vecpiebalga, na Łotwie. Pod koniec kwietnia tego roku czwórka uczniów pod opieką nauczycieli pojechała na spotkanie robocze, gdzie była okazja współpracy z uczniami z Turcji, Rumunii, Grecji, Włoch, Francji i Łotwy.
Tym razem skupiliśmy się na sposobach uczenia się języka angielskiego i innych przedmiotów. Nasi uczniowie przygotowali interaktywną prezentację o uczeniu się chemii podkreślając jej użycie w codziennym życiu.
Poza częścią warsztatową była też chwila na zwiedzanie. Odwiedziliśmy Rygę, fabrykę porcelany, a w drodze powrotnej Wilno. „Spotkaliśmy wspaniałych ludzi i zwiedzaliśmy piękne miejsca”, mówi Magdalena Ziółkowska, jedna z uczennic biorących udział w projekcie.
Czas spędzony na Łotwie dał nam wszystkim możliwość rozwinięcia kompetencji językowych w praktyce, poszerzenia wiedzy na temat kultury i historii Łotwy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także nawiązania znajomości międzynarodowych.
Uczniowie, podsumowując wyjazd, podkreślali przełamywanie bariery w mówieniu w języku angielskim jako dużą zaletę tego typu projektów. Zauważali też inne zalety. „Najbardziej podobała mi się gościnność naszych gospodarzy”, mówi Karol Wierzbowski, a Magda Jagielska dodaje: „otwartość ludzi i organizację całego pobytu” jako coś, co utkwiło jej w pamięci.
Z perspektywy nauczycieli warto również dodać, że cennym jest rozwijanie autonomii i motywacji u naszych uczniów.
To ostatnia wizyta w tym roku szkolnym. Następna odbędzie się we wrześniu w naszej szkole w Dobrzejewicach. Już dzisiaj zaczynamy przygotowania do niej – tym razem kręcąc filmiki, tzw. tutoriale, o tym, jak nabywać różne umiejętności – np. grania na gitarze, gotowania czy prowadzenia samochodu.