Wizyta w Reunion

Już po raz szósty uczniowie i nauczyciele pracujący przy projekcie „Learn to Learn! Develop Your Autonomy in Learning!” w ramach programu Comenius spotkali się – tym razem w Reunion, terytorium zamorskim Francji na Oceanie Indyjskim.

Przygotowania do wizyty były intensywne – uczniowie, po półtora roku rozwijania swojej autonomii i motywacji, mieli zaprezentować swoje kompetencje, udokumentować je, sfilmować, żeby później podzielić się swoimi pomysłami z kolegami i koleżankami z innych krajów. Uczniowie naszego Liceum w Zespole Szkół w Dobrzejewicach postawili na dzielenie się tym, co mają z innymi i zachęcanie do tego całą społeczność Szkoły. Po dyskusjach nad konkretnym działaniem, poprosili Pana Dyrektora, Janusza Iwańskiego, o zgodę na zorganizowanie w Szkole akcji wspierającej „Szlachetną Paczkę”. Ich działania zaczęły się od podziału prac, burzy mózgów – jak zebrać pieniądze na pralkę potrzebną rodzinie, której postanowiliśmy pomóc, a skończyły na zawiezieniu trzydziestu pięciu pięknie zapakowanych pudeł i pralki wybranej rodzinie. Zaangażowanie i entuzjazm grupki uczniów biorących udział w projekcie udzieliły się innym uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły – dzięki temu był to nasz wspólny przedświąteczny dar serca!

Kolejnym zadaniem przygotowującym do wyjazdu było zmontowanie filmiku, który będzie pokazywał nasze działania. Uczniowie wywiązali się z tego wspaniale!

Także nauczyciele przygotowywali się do wyjazdu opracowując ciekawe pomysły na lekcje, które później przyjęły formę konspektów i materiałów. Tymi pomysłami mieliśmy okazję podzielić się i przedyskutować podczas spotkania w Reunion w dniach 16-22.02.2015r.

Samo spotkanie, po wyczerpującej i długiej podróży ponad 11-godzinnym locie z Paryża do Saint Denis, miało miejsce w nietypowych okolicznościach przyrody – na niewielkiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim – góry, plaża nad Oceanem, aktywny wulkan, wodospady, a przede wszystkim inna strefa klimatyczna i środek lata (ponad 35oC)w trakcie naszej zimy – to wszystko dodawało niezwykłości temu spotkaniu. Wszyscy mieszkaliśmy w rodzinach, co pozwoliło nam poznać z bliska kulturę, zwyczaje i kuchnię egzotyczną, doskonalić język oraz po prostu uczestniczyć w życiu rodzinnym naszych gospodarzy przez 7 dni.

„Dzięki temu, że miałam szansę wyjechać do Reunion, mogłam poznać bardzo wielu ludzi, ich tradycje, obyczaje, kulturę oraz styl życia. Miałam okazję spędzić tam zachwycające i pełne wrażeń 8 dni. Ale oprócz tego, ten wyjazd pozwolił mi na poprawienie moich umiejętności językowych. Jadąc tam, strasznie się bałam, ale z drugiej strony byłam bardzo zmotywowana, żeby się „dogadać”, porozumieć. Spotkałam tam fantastycznych, pełnych energii przyjaciół i odwiedziłam niesamowite miejsca. Uważam, że ten projekt jest czymś ważnym, bo pozwala nam w praktyce szlifować swoje umiejętności językowe, a także poznać ludzi, z którymi możemy mieć cały czas kontakt oraz stać się bardziej tolerancyjnym względem innych kultur” – tak ten czas wspomina Sandra Zamojska, uczennica naszego liceum, która reprezentowała naszą Szkołę podczas spotkania w Reunion.

Słowa Sandry dobitnie pokazują wartość projektów międzynarodowych – rozwijają one kompetencje językowe i osobowościowe, poszerzając horyzonty i pokazując różnorodność świata i ludzi.

Podczas pobytu na dalekiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, staraliśmy się promować idee PaT, które tak mocno integrują naszą młodzież poprzez taniec, muzykę i śpiew, są tu i tam sposobem na twórcze i radosne życie młodych ludzi bez uzależnień.

Kolejne, ostatnie już w tym projekcie spotkanie czeka nas pod koniec kwietnia w Baia Mare, w Rumunii, gdzie dyskutować będziemy nad rozwojem językowym naszych uczniów oraz podsumowywać dotychczasowe działania, jak wspominaliśmy podczas final party na Reunion przez te dwa lata staliśmy się rodziną i trochę żal, że nasza wspólna przygoda dobiega już końca.