Job shadowing

W dniach 24 – 27 stycznia 2022 nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w „job shadowing” w IES Ramón y Cajal w Murcji, w Hiszpanii. Szkoła, do której udali się nasi nauczyciele jest znana z pracy metodą Project Based Learning, a także jest pionierem programu „Mediation programme”. Czas spędzony w Murcji był wypełniony uczeniem się od hiszpańskich nauczycieli, wymianą doświadczeń, inspiracji i rozwijania kompetencji językowych.
Mobilność została zrealizowana w ramach projektu „4Cs – umiejętności XXI wieku w codziennym nauczaniu” (program Erasmus+ KA1)
Wrażenia nauczycieli z wyjazdu:

 

Agnieszka Trojan:
Wyjazd na job shadowing do hiszpańskiej Murcji był dla mnie cennym, wzbogacającym doświadczeniem. Poznałam nie tylko sposób i organizację pracy w szkole średniej IES Ramon y Cajal – głównie PBL, czyli metodę projektową oraz tzw. mediacje – ale także dowiedziałam się, jak funkcjonuje hiszpański system edukacji, jakie są jego zalety i  słabe strony oraz mogłam porównać go z naszym polskim.
Ponadto – dzięki wielkiej życzliwości hiszpańskich nauczycieli – mieliśmy okazję odwiedzić kilka urokliwych miejsc w tej części kraju np. Kartagenę ze starożytnym amfiteatrem czy dawne miejsce zamieszkiwania eremitów w górach. Nie zabrakło też polskich śladów w samej Murcji, ponieważ okazało się, że w jednym z tamtejszych hoteli zatrzymała się niegdyś nasza noblistka Maria Skłodowska – Curie. Podsumowując, podczas wyjazdu można było zaobserwować w szkole, jak i samemu rozwinąć kompetencje takie jak: współpraca, kreatywność, komunikacja oraz krytyczne myślenie. No i jeszcze: międzykulturowa atmosfera, lokalna kuchnia, ujmujące krajobrazy, miejscowe muzea i galerie, śródziemnomorska roślinność oraz piękna architektura pozostaną w moim sercu ♥ na zawsze.

 

Anita Rybińska:
Czas spędzony w Murcji był bardzo owocny. Bardzo podobało mi się nauczanie metoda PBL. Zainteresowałam się tą metodą przede wszystkim  dlatego że nauczyciel jest tylko osoba wspomagająca ucznia w jego pracy. Uczniowie uczą się samodzielnie korzystając z różnych dostępnych źródeł. Pomyślę nad wprowadzeniem takiej innowacji w naszej szkole. Poza tym występuje tu integracja między przedmiotowa co pozwoli zauważyć uczniom że treści nauczane na jednym przedmiocie są użyteczne też dla innych

 

Tomasz Sojka:
Wyjazd do Murcji był świetną okazją aby poznać system edukacji Hiszpanii w szczególności pracę metodą Project Based Learning. Wymiana doświadczeń z kolegami rozbudziła naszą kreatywność oraz dała inspiracje do własnych działań i zmian w metodyce naszej pracy. Oprócz pracy dydaktycznej miliśmy możliwość poznać kulturę tego kraju, w szczególności kuchnię. Wykorzystanie języka angielskiego w praktyce pozwoliło na podniesienie kompetencji również w tym zakresie.

 

Monika Stawska:
Czas spędzony w IES Ramón y Cajal był dla mnie przede wszystkim inspiracją do dalszego rozwoju: zobaczyłam pracę interdyscyplinarną metodą PBL „od kuchni”, a także po raz kolejny przekonałam się o wartości współpracy w różnych wymiarach: między uczniami, uczniami a nauczycielami, między nauczycielami oraz nauczycielami a dyrekcją. Życzliwość i otwartość, z jaką zostaliśmy przyjęci, urzekła mnie i mam nadzieję, że stanie się pierwszym krokiem w kolejnej współpracy.
Zawodowo, to był świetny i rozwijający czas. Prywatnie, równie dobry: wzrosła moja motywacja do dalszej nauki języka hiszpańskiego. Przypuszczam też, że doświadczyłam tego, co osoby, którym pomagam w rozwoju komunikacji w języku angielskim – radości i uśmiechu w próbach wyrażenia tego, co naprawdę chcę przekazać.