Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w szkole w czasie pandemii

Na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

  1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną czy sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Dzieci do szkoły są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
  3. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
  4. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
  5. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  6. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy
    bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu (użycie chusteczki lub zgięcia łokcia) oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
  7. Opiekunowie odprowadzają dzieci do drzwi wejściowych szkoły.
  8. We wszystkich sprawach dotyczących ucznia i rodzica rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość: dziennik, elektroniczny, poczta mailowa, kontakt telefoniczny. W sytuacjach wyjątkowych możliwe jest spotkanie po wcześniejszym umówieniu terminu i przy zachowaniu reżimu sanitarnego (osoba zdrowa bez objawów chorobowych, obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Po wejściu do szkoły czeka w wyznaczonym miejscu zachowując dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m i podaje nazwisko osoby, z którą jest umówiona.
  9. Uczeń zabiera ze sobą do szkoły tylko potrzebne przedmioty.
    Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich rzeczy innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne ich czyszczenie (pranie lub dezynfekcję).
  10. Nie organizuje się zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez osoby z zewnątrz.
  11. Nie przewiduje się organizacji apeli i imprez szkolnych oraz organizacji wycieczek szkolnych.
  12. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostają usunięte.
  13. W przypadku dzieci przedszkolnych wszystkie przedmioty w sali, dotknięte przez dziecko muszą  być zdezynfekowane.
  14. Każda klasa/grupa dzieci ma wyznaczoną jedna salę edukacyjną. Wyjątek stanowią zajęcia wychowania fizycznego i zajęcia informatyki.
  15. Zajęcia wychowania fizycznego będą odbywać się w miarę możliwości na świeżym powietrzu z ograniczeniem gier kontaktowych. Określony sprzęt sportowy będzie użyty jeden raz w ciągu dnia zajęć. Używany sprzęt sportowy i podłoga będą umyte odpowiednimi detergentami lub dezynfekowane po każdym dniu zajęć.
  16. Sale w których przebywają uczniowie/dzieci będą wietrzone w przypadku szkoły w czasie każdej przerwy/ w przypadku oddziałów przedszkolnych systematycznie co godzinę. Jeśli pogoda pozwala zajęcia są prowadzone przy otwartych oknach.
  17. Nauczyciele klas I – III organizują przerwy dla swoich uczniów w czasie adekwatnym do potrzeb oprócz czasu który jest przeznaczony na przerwy dla uczniów klas IV – VIII. Przerwy w nauce uczniowie spędzają pod kontrolą wychowawczyni w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
  18. Uczniowie klas IV – VIII spędzają przerwy pomiędzy zajęciami edukacyjnymi w  salach lekcyjnych, na korytarzu, poza budynkiem szkolnym w wyznaczonych do tego obszarach.
  19. Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły sprawujący dyżur podczas przerw są zobowiązani do noszenia maseczek zakrywających usta i nos.
  20. Wszystkie osoby przebywające na terenie placówek (uczniowie/ dzieci i pracownicy) zobowiązane są do częstego i regularnego mycia rąk wodą z mydłem szczególnie po przybyciu do placówek, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i skorzystaniu z toalety.
  21. W placówce oprócz codziennych prac porządkowych będzie wykonywana dezynfekcja powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym w salach, pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, wyłączników. Natomiast dezynfekcja toalet odbywać się będzie po każdej przerwie.
  22. Zapewnia się dzieciom szkolnym i sześciolatkom z oddziałów przedszkolnych bezpłatny odwóz i opiekę na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym (obowiązują maseczki).

 

  1. Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia/dziecka.
  2. W przypadku zauważenia u ucznia/dziecka objawów wskazujących na zakażenie Covid – 19 (wysoka temperatura) należy powiadomić w przypadku szkoły sekretariat, w przypadku oddziałów przedszkolnych i klas I-III wicedyrektora.
  3. W momencie zaistniałej sytuacji następuję natychmiastowe powiadomienie rodziców/opiekunów i odizolowanie ucznia/dziecka.
  4. W przypadku braku kontaktu z rodzicami/opiekunami zostaje wezwane pogotowie ratunkowe.
  5. Po izolacji ucznia/dziecka dane pomieszczenie i używane sprzęty zostaną zdezynfekowane.

 

  1. Procedury postępowania na   wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika
  2. W przypadku wystąpienia u nauczycieli/pracowników niepokojących objawów chorobowych wskazujących na zakażenie Covid – 19 , należy powiadomić w przypadku szkoły sekretariat, w przypadku oddziałów przedszkolnych i klas I-III wicedyrektora.
  3.  Pracownik zostaje odizolowany i odesłany do domu. W przypadku pogarszania się stanu zdrowia zostaje wezwane pogotowie ratunkowe.
  4. Po izolacji pracownika dane pomieszczenie i używane sprzęty zostaną zdezynfekowane.

* procedury będą na bieżąco aktualizowane.