W przeddzień Święta Niepodległości

 

Dziś, w piątek 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność ZS w Dobrzejewicach.

Po godzinie 10 w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, dzieci z oddziałów przedszkolnych, grono pedagogiczne z p. dyrektor A. Rybińską na czele oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandarów Zespołu Szkół w Dobrzejewicach oraz odśpiewanie wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zabrała głos p. dyrektor A. Rybińska, która w krótkim przemówieniu przypomniała najważniejsze fakty sprzed stu pięciu lat oraz oddała hołd naszym rodakom, którzy w czasach zaborów poświęcali swoje życie idei niepodległości i wolności.

W drugiej części apelu mieliśmy okazję podziwiać przedstawienie, w którym wystąpili uczniowie drugich klas szkoły podstawowej oraz uczniowie klas: pierwszej, drugiej i czwartej LO. Młodzież recytowała fragmenty utworów lirycznych polskich poetów dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych ukazujących nadzieje, pragnienia, ale także obawy oraz dylematy pokoleń marzących o wolności i walczących o niepodległą Ojczyznę. Dzieci zaś odśpiewały kilka patriotycznych pieśni oraz wykonały taniec z wykorzystaniem biało-czerwonych flag. Zaangażowanie i bardzo emocjonalne wykonie przez młodych ludzi programu artystycznego wywołały wśród widzów głębokie wzruszenie i poczucie dumy z bycia Polakiem.

Rzęsiste brawa, które wypełniły salę gimnastyczną po zakończeniu przedstawienia, były najlepszą formą podziękowania  strony widzów dla artystów za ich występ. Całość uroczystości prowadziła p. K. Deręgowska, a młodzi artyści przygotowali przedstawienie z pomocą p. E. Afelt, J. Omiotek, A. Mikołajewskiej oraz p. K. Pereta.