List otwarty do Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym – „Dlaczego warto czytać dzieciom książki”

 „Książki kochają każdego, kto je otwiera,
dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,
niczego w zamian nie żądając…”

Cornelia Funke

Szanowni Państwo – Drodzy Rodzice!

Nasza szkoła została zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do grupy placówek, które otrzymały wsparcie finansowe dla bibliotek w ramach wieloletniego programu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” dla oddziałów przedszkolnych. Celem programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę Państwa na wartość, jaką ma czytanie dzieciom i jakie przynosi korzyści. Dlatego zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Czytanie książek jest ważne, ponieważ stymuluje rozwój emocjonalny dziecka, rozwijając jego wrażliwość i empatię. Pobudza wrażliwość na piękno języka, doskonali umiejętność wysławiania się i wzbogaca słownictwo. Treści zawarte w literaturze ułatwiają rozumienie innych ludzi
i otaczającego świata, uczą wartości moralnych, kształtują i wzmacniają postawy. Czytanie to również ochrona przed uzależnieniem od telewizji i internetu. Czytanie dzieciom jest ważne, ponieważ rozwija wiedzę o świecie, pobudza wyobraźnię i fantazję dzieci.

Dziecko wsłuchane w głos rodzica czuje się bezpieczne i szczęśliwe. To znakomity czas na spędzenie wspólnych chwil z dzieckiem oraz pogłębienie z nim więzi.

Dzieciom należy czytać od najmłodszych lat. Należy dawać dobry przykład i czytać samemu, pokazując, że czytanie sprawia nam radość. Tylko w ten sposób zaszczepiamy u dzieci miłość
do książek, która sprawi, że na pewno będą one sięgać po nie w przyszłości.

Szkolna biblioteka, dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wzbogaciła się o wiele nowych, pięknych i kolorowych książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Nie pozwólcie im leżeć na półkach!!! Wypożyczajcie książki i czytajcie dzieciom, oglądajcie z nim ilustracje
i  rozmawiajcie o przygodach bohaterów książek. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność
i dzieciom, i dorosłym. Czytając dziecku dajemy mu największy dar – swój czas, uwagę, pełne zaangażowanie, miłość i nasz entuzjazm do czytania. Żaden materialny prezent nie zastąpi młodemu człowiekowi wspólnych chwil i nie stworzy więzi z rodzicem, które wyzwalają się podczas czytania.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby były one dla dziecka ważne może się udać tylko dzięki współpracy domu i szkoły. Dlatego drodzy Rodzice, prosimy, rozbudzajcie
i podtrzymujcie zainteresowania czytelnicze Waszych pociech, a zaprocentuje to w ich przyszłości.

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek z biblioteki szkolnej.